A Széchenyi 2020 program keretében megvalósuló beruházás fő célja az árvízi biztonság növelése, mely a térségben élő több mint 45 ezer lakos élet- és vagyonbiztonságát, valamint az ipari- és gazdasági létesítmények, mezőgazdasági területek védelmét szolgálja. A fejlesztés további célja az árvíz védekezési költségek csökkentése és a védett ártéri területek és egyedülálló természeti adottságaik megóvása. A projekt Baks, Szentes, Mindszent, Szegvár és Apátfalva településeket érinti.
Kádár Mihály az apátfalvi építési helyszínen elmondta: az előző műtárgy nem zárt megfelelően, amikor a Maros áradt, nem volt biztonságos, amely így a településre is veszélyt jelenthetett, az új műtárgy viszont teljes biztonságot fog nyújtani.
– Amit jelenleg látunk az a kettős elzárásos zsiliptábla helyének a kialakítása, épp a zsaluzást és a vasalást végzik, tehát a túlsó és az elülső szárnyakban lesz egy-egy zsiliptábla, ugye három nyílás van, kétszer hármas nyílás, ez kettős elzárást jelent, tehát teljes biztonságot fog nyújtani – hangsúlyozta az ATIVIZIG műszaki igazgatóhelyettese, hozzátéve: a dongéri főcsatornán épülő árvízkapuhoz hasonlóan itt is egy ideiglenes szivattyúállás is kiépítésre kerül, amely fontos szerepet játszhat árvíz és belvíz egyidejűségekor.
Az apátfalvi és a dongéri árvízkapuk építésén túl a Hármas-Körös és a Tisza folyók bal partjain összesen 9,7 kilométer hosszon töltésfejlesztési munkák zajlanak. A korábban meghibásodott Mindszent I. jelű szivattyútelepet elbontották, s ezzel egy időben megvalósult a Mindszent II-estelep korszerűsítése és kapacitásbővítése. A Felső-Kurcai zsilip teljes átépítése is ütemesen zajlik, illetve megtörtént a tervezett két gátőrtelep felújítása is. A teljes befejezés 2019 őszére várható.
forrás: makohirado.hu