A Személy és gépjármű látogatási napló a LETÖLTÉS gombra kattintva érhető el. 

 

HATÁROZAT

 

Magyarország állattenyésztését fenyegető és súlytó madárinfluenza, afrikai sertéspestis, kiskérődzők pestise és a ragadós száj- és körömfájás állatbetegségekkel összefüggésben a betegségek továbbterjedésének megakadályozása, kártételének csökkentése érdekében az alábbiakat rendelem el.


2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen a mellékletben megküldött látogatási napló adattartalmával megegyező nyilvántartás vezetését rendelem el a telep területére be- és kilépő személy és gépjármű forgalom rögzítésére


A látogatási naplóba minden, a jelenléti íven nem szereplő, telepre belépő személy és a mindennapi telepi munkavégzéshez szükséges járműveken kívüli valamennyi gépjármű adatát naprakészen rögzíteni szükséges.
A napló maradéktalan és hiánytalan vezetéséért a telepvezető/tartó/tulajdonos felel.
Ezen nyilvántartást bármely ellenőrző hatóság részére haladéktalanul rendelkezésére kell bocsátani.
E határozat közlése a Nemzeti Élelmiszerlánc- biztonsági Hivatal honlapján közhírré tétel útján történik.
Amennyiben az állattartó e határozat rendelkezéseinek nem, vagy nem megfelelően tesz eleget, úgy az arra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező élelmiszerlánc-felügyeleti szerv bírságot szab ki, vagy egyéb intézkedést foganatosít.
E határozat rendelkezései azonnal végrehajtandók.
E határozattal szemben fellebbezésnek helye nincs, azonban a határozat közlésétől számított harminc napon belül a határozat ellen közigazgatási per indítható. A keresetlevelet a Fővárosi Törvényszékhez (1055 Budapest, Markó u. 27.) címezve a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (1024 Budapest, Keleti Károly utca 24.) kell benyújtani. A közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálatának illetéke 30.000 Ft, a feleket a perben tárgyi illeték-feljegyzési jog illeti meg. A keresetlevélnek a határozat végrehajtására nincs halasztó hatálya, azonban a keresetlevélben a végrehajtás felfüggesztése kérhető. A keresetet a bíróság – tárgyalás tartására irányuló kérelem hiányában – tárgyaláson kívül bírálja el.


INDOKOLÁS


A madárinfluenza járvány évek óta hatalmas károkat okoz a hazai baromfi ágazatnak, a vaddisznó állományban nyolcadik éve jelen lévő afrikai sertéspestis állandó veszélyt jelent a házisertés állományainkra. Januárban egy hazánkban addig soha meg nem állapított betegség, a kiskérődzők pestise került diagnosztizálásra Zala vármegyében. Március óta pedig egy 50 éve elfeledett, de mindig is rettegett betegség, a ragadós száj és körömfájás terjed a Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarha állományok között.
A járványügyi helyzet kedvezőtlen alakulása, a kitörések okának, a fertőzési lánc felderítésének, a betegség terjedésének megakadályozása érdekében kiemelt szerep jut a nyomonkövetési rendszereknek. Ennek a rendszernek a része az állattartó telepek személy- és gépjármű forgalmának nyomon követése is.
A fenti célokbiztosítás érdekében a rendelkező részben foglaltak szerint döntöttem.
Tekintettel arra, hogy a felsorolt betegségek, különösképpen ragadós száj-és körömfájás egy rendkívül fertőző állatbetegség, annak továbbterjedésének megakadályozása, kártételének csökkentése érdekében hozott intézkedéseket az (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a bizonyos jegyzékbe foglalt betegségek megelőzésére és az e betegségekkel szembeni védekezésre vonatkozó szabályok tekintetében történő kiegészítéséről szóló, 2019. december 17-i (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet, az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (a továbbiakban: Éltv.) 18.§ (1) bekezdés f) pontja és a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésről szóló 23/2005. (III.2.) FVM rendelet vonatkozó rendelkezései alapján, az Éltv. 38/E. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően hoztam.
Az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (a továbbiakban: Ákr.) 84. § a) pontja értelmében a határozat azonnal végrehajtandó.
Határozatomat a fenti jogszabályhelyek alapján, valamint az Ákr. 80. § (1) bekezdésében és 81. §- ában foglaltakra tekintettel hoztam meg.
A határozat közlésére az Éltv. 42. § (3) bekezdésében és az Ákr. 89. §-ban meghatározott rendelkezések alapján közhírré tétel útján kerül sor.
A határozatban foglaltak megsértése, nem teljesítése esetén alkalmazandó jogkövetkezmények alkalmazására az Éltv. 56. §; 57-59/A§; 63. § (1) és (2) bekezdéseiben foglalt rendelkezések az irányadóak.
A jogorvoslatról szóló tájékoztatás, a bírósági felülvizsgálat lehetősége, feltételei, és illeték mértéke, illetve az illeték-feljegyzési jog az Ákr. 113. § (1) bekezdésének a) pontján, a 114. § (1) bekezdésén, valamint a 116. § (4) bekezdésének a) pontján, továbbá a közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény 39. § (1) bekezdésén, 12. § (1) bekezdésén, 13. §-ának (1) bekezdésén és (3) bekezdésének a) pontján, valamint az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 45/A. §-a (1) bekezdésén és a 62. § (1) bekezdésének h) pontján alapul.
Hatáskörömet és illetékességemet az Éltv. 38/E. § (1) bekezdése és (2) bekezdésének i) pontja, 51. § (3) bekezdése, a földművelésügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 18. § (3) és (7) bekezdése alapozza meg.

Budapest, 2025. április


Üdvözlettel:
Dr. Lorencz András
igazgató - Nébih