Apátfalvi Nepomuki Szent János -szobor 

2. A nemzeti érték szakterületenkénti kategóriák szerinti besorolása

 □ agrár- és élelmiszergazdaság  □ egészség és életmód x épített környezet  □ ipari és műszaki megoldások  □ kulturális örökség  □ sport  □ természeti környezet  □ turizmus   

3. A nemzeti érték fellelhetőségének helye 

4. Értéktár megnevezése, amelybe a nemzeti érték felvételét kezdeményezik  x települési  □ tájegységi  megyei  □ külhoni magyarság 

5. A nemzeti érték rövid, szöveges bemutatása, egyedi jellemzőinek és történetének leírása 

Mikor 1820-ban kiöntött a Maros, Apátfalván egy egész utcát elpusztított, csupán nyolc ház maradt épen. A község lakói védekezésül magas töltést építettek, a folyó közelében álló házakat pedig elbontották. Nepomuki Szent Jánosnak – akinek tisztelete igen erős a vidéken - , a vízenjárók védőszentjének ezt követően, 1824-ben állíttatott szobrot egy helyi módos asszony, Kerekes Apollo, mint azt a szobor talapzatának felirata hirdeti. 

A szobrot védő, kupolás kőbaldachint 1930-ban építtették, addig egyszerű nádfödél védte a szentet az időjárástól. A kőbaldachin négy téglapilléren áll, a templom felé eső bejáratát lécekből rótt rostély zárja, míg három oldalán tégla mellvéd övezi. A tető „szabályos csonkagúla” alakú, cseréppel fedett, csúcsán zsalugáteros ablakdíszekkel ellátott, cserépfedeles tornyocska áll. A tető szegélydeszkáit csipkézett, fűrészelt díszítés szegi. A szonbor a baldachin közepén, alacsony talapzaton áll. (Jelenleg restaurálás alatt.) 

Az építmény nyújt fedelet a kisméretű, díszes lélekharangnak, amelyet halálesetkor kondítanak meg: másként a férfi, másként a nő halott tiszteletére. Az apátfalviak a lélekharang hangjára ma is megállnak az utcán, még a kerékpárról is leszállnak, s nem mennek tovább, míg meg nem tudják, kiért szól.  

A Nepomuki Szent János-szobor az Úrnapi körmenet egyik stációja is. 

1963 óta műemléki védettséget élvez, felújítása 2014-ben pályázati támogatással valósul meg. 

6. Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett 

A szobor egyike a 19. század elején állított, naív szentszobroknak, amelyek állják az idő próbáját és ma is fontos szerepet töltenek be a község vallási életében, szertartásaiban.  

7. A nemzeti értékkel kapcsolatos információt megjelenítő források listája (bibliográfia, honlapok, multimédiás források) 

Tóth Ferenc: Nepomuki Szent János-szobor. In: Csongrád megye építészeti emlékei. Szerk: Tóth Ferenc. Szeged, 2000, 12. 

8. A nemzeti érték hivatalos weboldalának címe: 

http://apatfalva.hu/index.php/ertektarfomenu/165-szentjanosszobor  

III. 

MELLÉKLETEK 

1. Az értéktárba felvételre javasolt nemzeti érték fényképe vagy audiovizuális-dokumentációja  

Leírás: DSC_0013

A szobor baldachinja csipkézett szegődeszkával, és a lélekharanggal  

Leírás: DSC_0015

A díszes lélekharang 

 

2. A Htv. 1. § (1) bekezdés j) pontjának való megfelelést valószínűsítő dokumentumok, támogató és ajánló levelek 

3. A javaslathoz csatolt saját készítésű fényképek és filmek felhasználására vonatkozó hozzájáruló nyilatkozat